Magyar termelői piacot nyitottak meg szerdán Budapesten,a X. kerületi Liget téren,
ahol kizárólag magyar gazdák által termelt és feldolgozott termékeket árusítanak.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztera megnyitó beszédében kiemelte a magyar agrártermékek értékeit,
és közölte, hogy továbbra is segítik ezek piacra jutását.
A magyar termelői piacot a Magyar Piac Szövetkezet szervezte meg
- mondta Konrád Istvánné, a szervezet elnöke.
Hozzáfűzte, hogy a bérleti díj nagyon "korrekt", havi 60 ezer forint elárusítóhelyenként.
MTI
Magyar termelői piac köbányán+ VIDEO
Termelői piac a lakótelep közepén
A XI. kerületi önkormányzat megmutatta, hogy van reális alternatívaa kereskedelem multikra redukálódott világával szemben.
Egy lakótelep közepén is lehet igénye valakinek arra,
hogy egyenesen a termelőtől vegye a földből kihúzott friss zöldséget vagy házi készítésű élelmet.
Ezt pedig igenis ki lehet elégíteni.
A gazdagréti lakók azzal keresték meg Király Nóra képviselőnőt,
hogy el kellene indítani egy piacot a környéken.
A képviselőnő támogatta az ötletet, így tavaly decemberre eldőlt,
hogy piacot fog nyitni a Gazdagréti Összefogás Egyesület.
A gazdagréti piac sikerein felbuzdulva újabb öt piac indításáról döntöttek,
immár a polgármester, Dr. Hoffmann Tamás támogatását is maguk mögött tudva.
Szerző:
Graczka Sylvia teljes riportja http://www.humusz.hu/kukabuvar/termeloi-piac-lakotelep-kozepenMit lehet itt kapni?
Az árusoknál házi lekvár, méz, biokenyér, szarvas szalámi, kolbász, füstölt áru, tőkhús, medvehagyma, idényjellegű zöldségek és gyümölcsök kaphatók. A szekszárdi borvidék is képviselteti magát, de ha alkoholmentesre vágyunk, akkor fordulhatunk a gyümölcslé árushoz, illetve most már négy házi tejesünk is van. Ők rengeteg házi sajtkölteményt kínálnak. A mézes és a kürtős kalács mellett a piacok elmaradhatatlan kelléke, a lángos is megtalálható. Különleges áru a hazai szabadalom alapján készülő immunerősítő szőlőmag por. Nem csak élelmet lehet itt vásárolni, hanem számos kézműves termék megtalálható a standokon. Néhány újpesti hölgy például a saját kézi hímzésű szőtteseit árulja, a befolyt összeggel pedig Böjte Csaba kezdeményezését támogatják. Érdekes tárgyakat kínál egy biatorbágyi fazekasműhely is, ahol a sérült emberek által készített tárgyakat vásárolhatunk meg.
Mit tekintenek ideális méretnek a piacok esetében?
Alkalmanként kb. 1500-an fordulnak meg az egyes piacokon, nagyjából reggel 8-11 között, ami most vállalhatónak tűnik. Az elmúlt hónapokban volt olyan, hogy egy-egy piacon duplázódott a vásárlók száma, hihetetlenül gyors a fejlődés. A vásárlók és a gazdák részéről is jelentős a nyomás, hogy bővüljünk. Én abban hiszek, hogy nem szabad túlméretezni: ha tényleg ekkora a keresleti és kínálati oldalról az igény, akkor inkább több kis piacot érdemes nyitni.
Mik a tervek?
Érezzük azt a sürgetést a vásárlók és árusok részéről, hogy folyamatosan nyissunk újabb és újabb piacokat a kerületben, ráadásul más kerületekből és településekről is megkerestek már bennünket. Örülnénk annak, ha az egész országban minél több ilyen piac lenne. Csak győzzük energiával!
A legfontosabb az, hogy a piacokon közösségek alakuljanak ki az állandó gazdakörből, a visszatérő vásárlókból. Ez a lakótelepek elszigetelő miliőjében nagyon lényeges. A piacon lévő lángosos és büfés központi helyszínei a közösségépítésnek. Itt egyébként a helyben kapható alapanyagokból készül minden harapnivaló, ezzel is szorosabbra fűzve a kapcsolatokat. Különleges hangulatot ad a vásárnak, hogy árus és vásárló beszélgetnek. Ha veszünk valamit, biztosan el tudják nekünk mesélni, hogy honnan származik, mi van az adott termékben. Az árusoknál kialakult egy 15-16 tagból álló csoport. Nagyon tetszik, hogy ők is csapatként tekintenek magukra, vigyáznak egymás dolgaira, odafigyelnek a másikra, összetartanak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése