Porga Gyula, Veszprém polgármestere a közrádióban azt mondta, az önkormányzat a helyben elkölthető pénzhelyettesítő eszközök forgalomba hozatalától a helyi vállalkozások gyarapodását várja, és természetesen arra is számít, hogy az önkormányzat készpénzhez jut majd. A kezdeményezéshez Balatonfüred, Balatonalmádi és Várpalota önkormányzata is csatlakozott, a négy önkormányzat 2012. január 1-jétől tervezi bevezetni a saját pénzt, de a szerkezet lehetővé teszi új további települések csatlakozását is.
Az önkormányzati fenntartásában működő intézmények, színházak, kulturális intézmények automatikusan elfogadóhelyek lesznek, de az együttműködésnek fontos szereplője lehet a megyei kereskedelmi és iparkamara is. Porga arra számít, hogy sok helyi vállalkozó regisztrálja magát elfogadóhelyként, és vizsgálják annak lehetőségét is, hogy, hogy ezek a helyi vállalkozások az iparűzési adót helyi fizetőeszközben, tehát a balatoni koronával fizethessék a csatlakozott önkormányzatoknál. A balatoni korona egyébként klasszikusan pénzszerű utalvány lesz, ugyanúgy néz majd ki, mint egy forgalomban lévő bankjegy, sőt, lehet, hogy a tervezője is az lesz, aki a jelenleg használatos forintot megálmodta-tudatta a Kossuth rádió.
![]() |
Porga Gyula |
Leitold László hozzátette, hogy a Kinizsi Bank örömmel áll a kezdeményezés mellé, hiszen a helyi bank a forgalomba hozatalnál és a visszaváltásnál elérhetőbb.
A kezdeményezéshez a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is csatlakozott, erről Markovszky György elnök tartott tájékoztatást. Elmondta, közös érdekük az önkormányzatoknak és a vállalkozóknak, akik ebben a térségben szeretnének megélni. Identitáserősítő szerepe is van a balatoni korona bevezetésének, mivel a szereplők összetartozni kívánnak, ezáltal a helyi piac erősödhet, mondta.
Balatonfüreden már régóta megfogalmazódott a helyi pénz bevezetésének gondolata, azonban egyedül még nem tudta bevezetni a város. Dr. Tárnoki Richárd, Balatonfüred jegyzője hangsúlyozta, hogy örömmel csatlakoztak a kezdeményezéshez. Pál Károly, Várpalota Város Polgármesteri Hivatalának városmenedzsere elmondta, hogy a turizmus erősödését látja ebben a kezdeményezésben, így ők is örömmel csatlakoztak a helyi pénz bevezetéséhez.
A balatoni koronát várhatóan 2012. januárig vezetik be az önkormányzatok.
..................................................................................................................
Az MNB kételkedik, egy nemrégiben megjelent tanulmányában kritikát is megfogalmaz a helyi pénzekkel kapcsolatban.
Az utalványnak számító helyi pénzek elterjedése marginális, és a nemzetközi tapasztalatok alapján nem is várható szélesebb körű elterjedésük, ezért nem jelentenek konkurenciát a forintnak – közölte a Magyar Nemzeti Bank sajtóosztálya. A jegybank ugyanakkor kezdeményezni fogja, hogy valamennyi utalványra – beleértve a helyi pénzeket és a mintegy 100 milliárd forintos nagyságrendű meleggétel-utalványt is – egyértelmű jogszabályok vonatkozzanak.
Jelenleg az utalványokra nem vonatkoznak az ügyfél- és fogyasztóvédelmi szabályok, az utalványok kibocsátására, kezelésére sincs előírás. Így nincs garancia arra sem, hogy az ügyfelek ne szenvedjenek kárt. Ráadásul gazdasági jelentősége miatt ez a kockázat jóval nagyobb a cafetéria-utalványok esetében, mint a helyi pénzt.
http://www.veszprem.hu/veszpremieknek/hirek/gazdasagi-hirek/2204-balatoni-korona
A Helyi pénz nem csodaszer, viszont közösség erősítő .
Mérsékli a pénz elszivárgását .
VIDÉKRŐL A FŐVÁROSBA ,
keletről nyugatra , délről északra .